آشنایی با نواقص و معایب آریزو 6

تیم تحریریه مدیران خودرو 1399-12-04

قبل از شناخت معایب آریزو 6، بایستی ابتدا به معرفی اجمالی این خودرو پرداخت. یکی از محصولات جدید شرکت چری، که طراحی آن با همکاری شرکت های معتبر دیگری چون جگوار صورت گرفته، خودرو آریزو 6 می باشد.

خودرو سواری آریزو 6

خودرو سواری آریزو 6

طراحی خاص و منحصر به فرد آن، از جمله نمای جلویی پهن و عریض که با پیشروی به سمت عقب باریک تر می شود، همچنین، شماتیک جانبی آن دارای یک امتداد فرورفتگی ملایم در طول خودرو می باشد و مشخصه های جالب دیگر آن، باعث رقابت موفق این خودرو با سایر خودروهای برند معتبر هم تراز خود در بازار شده است.

شرایط فروش چری آریزو ۶ را در نمایندگی 350 مدیران خودرو ببینید.

از آن جا که، هر خودرویی با هر برندی در کنار امکانات لوکس و آپشن های متنوع و همه جانبه، دارای ایرادات و معایبی نیز خواهد بود. خودروهای شرکت های چینی نسبت به سدان های شرکت های معتبر تویوتا، کیا و هیوندای از امکانات پایین نسبی برخوردار بوده و نسبت به آن ها از لحاظ کیفی و کمی نیز دارای معایب بسیاری می باشند.

نواقص و معایب آریزو 6

نواقص و معایب آریزو 6

برخوردار نبودن از توسعه و تغییر خاص نسبت به سری های قبلی خود

خودروی آریزو 6 به جز تغییرات جزئی در رینگ ها، از ارتقاء قابل توجهی در نمای داخلی و بیرونی و همچنین، توسعه عملکرد فنی نسبت به سری های قبلی خود برخوردار نبوده و تقریباً همان شماتیک کلی خود با نمای جلویی عریض و قسمت های کناری موجی دار خود را حفظ کرده و تغییرات آنچنانی در قسمت های فنی و عملکردی آن صورت نگرفته است.

دارای ترمز ضعیف نسبت به قدرت موتور و بدنه

موتور خودرو آریزو 6 از نوع توربوشارژ و کم حجم بوده که دارای مصرف پایین سوخت می باشد. ولی با وجود موتور کوچک، دارای قدرت و نیروی گشتاوری بسیاری بوده، در حدی که میزان سرعت آن مطابق با قدرت ترمز آن نبوده و در این قسمت بایستی از سیستم ترمزی پیشرفته و نیرومند برای توقف های سریع، کوتاه و درجا استفاده می شد.

بنابراین، عملکرد کیفی ترمز این خودرو نسبت به خودروهای هم تراز خود در بازار رقابتی نسبتاً ضعیف می باشد. به عبارت دیگر، میان عملکرد موتور و ظرفیت کششی خودرو با عملکرد ترمز ناهماهنگی وجود دارد و آن را می توان از معمول ترین معایب آریزو 6 برشمرد.

عدم برخورداری از سیستم ها یا آپشن های پیشرفته

از مهم ترین معایب آریزو 6، برخوردار نبودن آن از سیستم های مدرن، از جمله سیستم های هوشمند و سنسوردار، آپشن های امنیتی و برقی می باشد. برای نمونه، امکانات هشدار خارج از خطوط و نقاط کور، دستی بودن تنظیم صندلی قسمت راننده از جمله ایرادات این خودرو می باشد.

عدم شرکت در منابع بین المللی برای تست کلی

خودرو چری آریزو 6، از صلاحیت و ظرفیت عملکردی لازم برای کسب مجوز لازم شرکت در منابع بین المللی معتبر برخوردار نبوده و از لحاظ عملکرد فنی و کیفی در بین خودروهای سطح نسبتاً پایین قرار دارد.

تنها مشخصه جالب و قابل توجه در این خودرو، طراحی ماهرانه و فوق العاده زیرکانه نمای بیرونی بخصوص قسمت های جلو و عقب آن می باشد که در واقع، می توان گفت ترکیبی از طراحی های شرکت های کیا و تویوتا روی این خودرو به نحوی متفاوت پیاده شده است.

عدم برخورداری از امکانات فنی مخصوص خودروهای اسپرت و سرعتی

خودروهای اسپرت و سرعتی دارای پیشرانه یا موتور بسیار قوی با نیروی گشتاور بالا بوده و همچنین، از باکس دنده 8 سرعته اتوماتیک و ظرفیت کششی و رانشی بالا برخوردار هستند. بنابراین، خودروی آریزو 6 با توجه به موتور کوچک و نسبتاً ضعیفی که دارد، قدرت رقابت با موتور بسیار قوی خودروهای اسپرت را نداشته و به عنوان یک سدان تقریباً مدرن و نسبتاً مجهز در مقایسه خودروهای معمولی ایرانی محسوب می شود.

دارای قیمت بالا نسبت به طراحی و امکانات آن

قیمت گذاری این خودرو فقط بر اساس شیک بودن طراحی نمای بیرونی و شباهت آن به سدان های شرکت کیا و تویوتا صورت گرفته است. در حالی که، از لحاظ امکانات فنی و عملکردی نسبت به خودروهای کیا و تویوتا، در حد نسبتاً پایینی بوده و همچنین، اکثر آپشن های خودکار سدان های شرکت های معتبر را نداشته و بنابراین، قیمت بالای آن از عمده ترین معایب آریزو 6 محسوب می شود.

دارای افت قیمت بسیار نسبت به خودروهای هم تراز خود به مرور زمان

کلیه خودروهای چینی به دلیل اینکه در هر برندی دارای سری ها یا مدل های توسعه ای با توجه به مرور زمان هستند، برای نمونه خودرو چری آریزو 7 که به عرصه بازار قدم نهاده و با جزئی تغییر ظاهری و بهبود عملکرد فنی، باعث کم رنگ شدن مدل قبلی یعنی آریزو 6 می شود.

این امر در خودروهای چینی بسیار دیده می شود، زیرا، تقریباً هر سال یک مدل توسعه یافته تر نسبت به ورژن قبلی تولید می شود. بنابراین، در کوتاه مدت شاهد افت قیمت قابل توجه در سدان هایی چون آزیرو 6 خواهیم بود.

برخوردار نبودن از خدمات پس از فروش در ایران

یکی دیگر از معایب آریزو 6، عدم محبوبیت آن در میان خودروسواران ایرانی می باشد، که دلیل آن اغلب به نداشتن خدمات پس از فروش خوب و عدم ساپورت تعمیر یا توسعه مناسب موتور توربوشارژ یا سایر قسمت های فنی آن می باشد. همچنین، این امر را می توان یکی از عوامل اصلی افت قیمت این خودرو در کوتاه مدت برشمرد.

طول عمر پایین در مقایسه با سایر برندهای هم تراز خود

خودرو آریزو 6، از آن جا که یکی از سری های مدل آریزو و برند چری شرکت چینی بوده و در میان سدان های تولیدی سطح دهم با برندهای مختلف در کشور چین می باشد، بنابراین، دارای امکانات فنی و آپشن های عملکردی هوشمند و خودکار آنچنانی نبوده و در واقع، می توان گفت یک خودروی سواری جزئی مجهزتر از خودروهای ایرانی است.

در ضمن، کیفیت و نوع قطعات سازنده آن نسبت به برندهای پیشرفته چینی یا سایر کشورها در حد پایینی بوده، به طوری که، به مرور زمان برخی قسمت های فنی و عملکردی آن دچار خرابی یا از کار افتادگی شده و نیازمند ساپورت خدمات پس از فروش خوب است که آن هم وجود ندارد و به عنوان معایب آریزو 6 شمرده می شود.